Kontakty

Veterinární ošetřovna Petrovice

Edisonova 3
Praha 10 Petrovice
101 00

MVDr. Roman Hanke - 604 238 271
MVDr. Václav Čížek - 702 050 856

hanke.roman@volny.cz


Cestování se zvířaty

V letním období se častěji než jindy vydáváte na cesty. A také velice často berete s sebou své zvířecí přátele. Záměrně nepíšeme „čtyřnohé" přátele, protože v mnoha případech není vaším spolucestujícím pes nebo kočka, ale často je to papoušek nebo třeba had.

Na tomto místě se ale budeme zabývat hlavně problematikou cestování s běžnými druhy zvířat a těmi je nejčastěji pes a kočka za použití nejběžnějšího dopravního prostředku a tím je auto.

Než se vydáte na cestu, musíte si uvědomit, že pro cestování do zahraničí platí specifická pravidla rozdílná pro různé státy. Proto před cestou kontaktujte některé pracoviště Státní veterinární správy, kde se dozvíte, jaké požadavky která země aktuálně má pro vstup Vašeho pejska na své území. Předejdete tak případným nepříjemnostem na hranicích.Pokud máte tento problém vyřešen (třeba jen tím, že cestujete po tuzemsku), můžeme se začít zabývat vlastním cestováním.
Majitelé psů i koček se často ptají, zda cestování neznamená pro zvíře zátěž. Zde není odpověď jednoznačná. Znám zvířata, která cestují vyloženě ráda i zvířata, která se klepou strachy jen se přiblíží k autu. Stejný vztah mají i ke změně prostředí. Někdo změnu vítá a někoho stresuje. Proto doporučuji, ty druhé nechte raději doma a zajistěte jim opatrování v domácím prostředí.

Pokud ale máte to štěstí, že váš chlupatý kamarád sdílí naši touhu po cestování, musíme dodržet některá pravidla:

  1. Zvíře přepravujte vždy tak, aby nemohlo zasáhnout do řízení (pokud kočka skočí řidiči při jízdě na dálnici na klín tak, jak to dělává doma, může z toho být velká nepříjemnost). U koček je ideální (pokud na to jsou zvyklé), přepravovat je v přepravní schránce.
  2. Při cestách delších než 2 hodiny byste měli udělat přestávku a zvíře vyvenčit.
  3. Především v horkých letních měsících musíte dát zvířatům napít (také zhruba po dvou hodinách). Krmení je nutné jen při cestě delší než 24 hodin.
  4. Klimatizace v autě je stejně příjemná i nebezpečná pro vás i pro vaše zvířecí spolucestující.
  5. Pokud cestou zastavíte, nikdy nenechávejte zvíře v autě zavřené a od auta neodcházejte (např. na prohlídku hradu). V létě teplota v uzavřeném autě stojícím na slunci snadno dosáhne smrtelných hodnot. Pootevřené okénko s tím mnoho nenadělá. I při parkování ve stínu může být pobyt v nevětraném autě značně zdraví i životu nebezpečný.
  6. Zvíře, které v autě zvrací je samostatnou kapitolou. Zde je nutno vážně zvážit, zda cestování je to pravé. Pokud se mu nemůžete vyhnout, cestujte se zvířetem ne úplně nalačno a ne bezprostředně po krmení. Přestávky dělejte častěji a delší. Vhodné je se poradit s veterinářem o případném podání některého přípravku proti kinetóze.
.