Kontakty

Veterinární ošetřovna Petrovice

Edisonova 3
Praha 10 Petrovice
101 00

MVDr. Roman Hanke - 604 238 271
MVDr. Václav Čížek - 702 050 856

hanke.roman@volny.cz

 


Infekční laryngotracheitida psů

Infekční laryngotracheitida psů - kotcový kašel (onemocnění chladných měsíců)


V chladných podzimních dnech se u psů vyskytuje onemocnění s těžko vyslovitelným názvem - infekční laryngotracheitida.   Jde o     virový zánět hrtanu, průdušnice a průdušek, který je značně nakažlivý. Jeho šíření je patrné především ve skupinových      chovech psů, například v útulcích. Proto se mu také lidově říká „psincový" nebo „kotcový" kašel.
Mezi základní příznaky patří prudký až dávivý kašel, často spojený s vykašláním malého množství hlenu. Pes má většinou široce široce otevřenou tlamu a vypadá, jako by chtěl vydávit cizí těleso uvízlé v krku. Někdy se tento úporný kašel zaměňuje za zvracení. Méně často se u postižených psů objevuje rýma a výtok z nosu a očí.
K přenosu dochází kontaktem a příznaky se objevují během 2-10 dní po setkání s jiným nemocným zvířetem. Naštěstí není toto onemocnění pro většinu psů nebezpečné. Pokud nedojde ke komplikacím, kašel zpravidla ustoupí během 7 - 10 dní bez zásahu veterináře. Základem léčby je klid, omezení procházek a dalších aktivit. Také je třeba psa uchránit před vzrušením, které vyvolává záchvaty kašle. Prospěšné je zvlhčování vzduchu v prostorách kde se nemocné zvíře zdržuje. Dostatek tekutin je samozřejmostí.
Někdy však může dojít ke komplikacím. To se stává u psů starých trpících nějakou chronickou nemocí, nebo naopak u štěňat. U těch může docházet k častým záchvatům silného značně vysilujícího kašle, k apatii a nechutenství. Potom je třeba neprodleně navštívit veterinárního lékaře.
Infekční laryngotracheitida je onemocnění, proti kterému je možné nechat psa každoročně očkovat. To pravděpodobnost nákazy značně sníží. Pokud k onemocnění přesto dojde, což nelze úplně vyloučit, bývá jeho průběh jen velice lehký.

.