Běžní vnější parazité - blechy a klíšťata
Výskytu těchto běžných parazitů se neubráníte, zvláště v případech sociálního kotaktu Vašeho zvířete s ostatními a jeho častým pobytem v sezóně venku.
Preventivním opatřením je aplikace antiparazitárních prostředků. Proč? Většina kožních problémů vzniká jako alergie na bleší kousnutí. Řada chovatelů zvířat si neuvědomuje, že po útoku těchto parazitů může nastat u citlivějších jedinců stav výrazné alergické reakce, která se projeví zarudnutím, otokem a úpornou svědivostí. Zvíře na to pak reaguje neklidem až podrážděností.
Co se týká chorob přenášených klíšťaty - k vzniku infekce je nutné, aby klíště bylo přisáté minimálně několik hodin a došlo tak k přechodu přenašeče choroby z jeho trávicího traktu do krevního oběhu zvířete. Právě tomu však kvalitní antiparazitární prostředky zabraňují. Přesto je nejlepší obranou před klíšťaty každodenní prohlídka zvířete a jejich případné včasné odstranění.
Opatření proti blechám:
Koupele v „protibleších" šamponech - tento způsob nedoporučujeme. Vzhledem k agresivitě těchto prostředků často způsobí více škody než užitku.
Spreje nebo zásypy proti blechám. Tento způsob je tradiční, nicméně dnes již překonaný. Zásyp je možno doporučit snad jen u velmi malých mláďat.
Jednorázově podávaný přípravek s dlouhodobým účinkem (tzv. spot-on). Tato forma je dnes nejrozšířenější. Jedná se o podání speciálního přípravku ve formě „kapky" na jedno nebo dvě místa na těle zvířete. Po aplikaci ze zajištěna ochrana zvířete proti blechám po dobu asi 5-6 týdnů a proti klíšťatům po dobu 4-5 týdnů. Po celou dobu je možno zvíře koupat i šamponovat.
Speciální obojky proti parazitům. Druhá nejrozšířenější forma boje proti ektoparazitům. Její výhodou je, že jeden obojek ochrání zvíře proti blechám (některé i proti klíšťatům) po celou sezónu. Hlavní nevýhodou jsou občasné alergické reakce a možnost ztráty obojku. Zásadně nedoporučujeme obojek kočkám, které se na něm mohou při pohybu venku uškrtit.
Opatření proti klíšťatům:
Nejprve je nutno již přisátého parazita odstranit.
Na klíště kápneme některý dezinfekční prostředek a potom klíště „vytočíme" z rány. Směr točení nemá vliv. Po odstranění klíštěte ranku ještě jednou vydezinfikujeme. Zásadně na klíště nekapeme olej. Je velice dobré, pořídit si na odstraňování klíšťat některou pomůcku ve formě speciálních kleštiček, nebo ještě lépe speciálního háčku. Tento nástroj nám značně usnadní vlastní odstranění. Navíc se nemusíme klíštěte dotýkat a tím snížíme pravděpodobnost vlastního nakažení některou z infekčních chorob, které klíšťata přenášejí.
Prevence před napadením.
Jako dokonalá prevence slouží nechodit do míst, kde se klíšťata vyskytují. To je však dost problém, protože dnes najdeme klíště i v městských parcích. Proto musíme zvolit některý ze způsobů zmíněných v části o blechách. V úvahu připadají jen lokální přípravky s dlouhodobým účinkem a protiparazitární obojky. Pro klíšťata platí vše jako pro blechy jen s tím rozdílem, že spolehlivost není nikdy stoprocentní.