Kontakty

Veterinární ošetřovna Petrovice

Edisonova 3
Praha 10 Petrovice
101 00

MVDr. Roman Hanke - 604 238 271
MVDr. Václav Čížek - 702 050 856

hanke.roman@volny.cz


Péče o zuby psů a koček

Péče o zuby psů a koček bývá na úplném okraji zájmu jejich majitelů a chovatelů. Ale to je zásadní chyba. Dnes se snažíme prodloužit věk těchto společníků lidí. Činíme tak zaváděním nových krmiv, moderních diagnostických a léčebných postupů a speciálních rehabilitačních postupů. Ale na zuby se často zapomíná. A přitom každý z nás, koho někdy trpěl bolestí zobů, ví jaká je to „radost“ a nikomu by to (až na malé výjimky) nepřál. Tak proč se setkáváme s naprostým zanedbáním péče o zuby psů a koček? Asi je to proto, zubní péče nemá pevné místo v každodenní chovatelské rutině.

Jak poznáme, že má náš pes či kočka problém v dutině ústní? Prvním příznakem je zánět dásní (zarudnutí kolem krčků zubů) a zápach z dutiny ústní. (Ten může mít víc příčin. Ale zde se omezíme pouze na problémy se zuby.)

Základní příčinou všech těchto problémů je zubní plak – to jsou vlastně vrstvy bakterií žijících na povrchu zubů. Tento plak se hromadí, ukládají se do něj minerální látky ze slin a vzniká tak „zubní kámen“. Ten dále „narůstá“ a odtlačuje dásně. Rozvíjí se těžký zánět dásní a celého závěsného aparátu zubu. To je doprovázeno bolestivostí, krvácením, úbytkem kostní tkáně, do které je zub vsazen a samozřejmě zápachem. Po určité době dojde k uvolnění zubu a jeho ztrátě. Po celou dobu se bakterie tvořící plak produkují toxiny a „otravují“ celý organizmus.

Toto jsou všechno pádné důvodu, proč věnovat zubům pozornost. Začít musíme prohlídkou chrupu. Zuby musí být bílé bez nahnědlých nebo nažloutlých nánosů u krčků. Pokud tyto nánosy zaznamenáme, je nutné navštívit veterináře. Zde se může jednat již o zubní kámen a ten je nutno odstranit ultrazvukovým nástrojem v celkové narkóze. A to i v případě vyššího věku pacienta. Častý argument majitelů, že „pes žere a tudíž mu asi nic není“ je naprosto mylný. Příjem potravy je základní nutností života. Kdo nejí ten umře. Proto pes i kočka přijímá potravu i v případě velmi těžkých onemocnění zubů a dásní.

Další argument majitelů je, „on už je starej, to už nestojí za to“. Ani zde není možno souhlasit. Jak už bylo řečeno, jedná se o extrémně bolestivý stav. Proto je nutno ho řešit i za cenu určitého rizika.

Po odstranění zubního kamene a ošetření chrupu veterinářem přichází na řadu preventivní péče majitele.

Zde je několik možností:

  • čištění zubů – nejúčinější ale nejpracnější způsob. Zuby čistíme speciální enzymatickou zubní pastou pro zvířata a kartáčkem. A to v ideálním případě denně. Ale i čištění např. obden přinese efekt.

  • enzymatické žvýkací plátky – používá se hlavně u psů. Jedná se opět o speciální plátky nasycené podobným enzymem jako zubní pasty. Majitelé často kupují v prodejnách chovapetských potřeb různé žvýkací tyčinky. To ale není totéž. Zásadním rozdílem je obsah enzymů. Používání „neenzimatickcýh“ tyčinek nemá přesvědčivý efekt.

  • přídavek do vody – jedná se o speciální přípravek, který se přidává do pitné vody a pomáhá rozpouštět zubní plak. Jedná se vlastně o druh ústní vody. Chuťově a pachově je tento přípravek neutrální a nesetkáváme se s problémy s jeho příjmem. Nicméně doporučujeme požádat svého veterináře o vzorek tohoto přípravku a nejdříve zkusit, zda ho zvířata nebudou odmítat.

  • přídavek do krmiva – jedná se o preparát, který se přidává v nepatrném množství do krmiva. Základem přípravku je specifická mořská řasa, která obsahuje látky tlumící růst bakterií zubního plaku.

Uvedený výčet jistě není vyčerpávající, ale obsahuje hlavní možnosti zubní prevence. Veškeré uvedené přípravky seženete u svého veterináře.



.