Kontakty

Veterinární ošetřovna Petrovice

Edisonova 3
Praha 10 Petrovice
101 00

MVDr. Roman Hanke - 604 238 271
MVDr. Václav Čížek - 702 050 856

hanke.roman@volny.cz


Očkování

Očkování patří k základním preventivním opatřením psů i koček.

Očkování psa:

U psů existuje očkování povinná ze zákona. Jedná se o očkování proti vzteklině. Toto očkování je povinné u štěňat od 6 měsíců věku a je nutno ho každoročně opakovat.
Kromě toho je velmi vhodné až nezbytné provádět očkování proti psince, parvoviróze, hepatitidě, laryngotracheitýdě, leptospiróze a parainfluenze. S očkováním začínáme u štěňat od 6 týdnů a opakujeme ho za 2-4 týdny. Ve 12 týdnech očkování opakujeme potřetí a přidáváme k uvedeným chorobám ještě očkování proti vzteklině. Dále se očkování opakuje jedenkrát za rok.
Moderní vakcíny obsahují všechny antigeny v jedné dávce a tak je možno provádět veškeré očkování jednou injekcí.

Kromě uvedených onemocnění je možno očkovat i proti borelióze. Tato závažná nemoc je přenášena klíšťaty a její léčení je značně obtížné. Proto doporučujeme její očkování. To se provádí u štěňat od 12 týdne věku, přeočkování se provádí po 2-3 týdnech a potom jednou ročně. Pochopitelně je možno očkovat i starší zvířata dle stejného schématu.

Očkování kočky:

U koček není žádné zákonné očkování.
Přesto doporučujeme očkovat kočky proti vzteklině, herpesviróze, kaliciviróze a panleukopenii.
S očkováním začínáme u koťat ve stáří 8 týdnů, kdy očkujeme proti herpesviróze a kaliciviróze. Toto očkování opakujeme za 3-4 týdny a přidáme k němu ještě očkování proti panleukopenii a vzteklině.
V některých případech doporučujeme ještě očkování proti leukóze koček a felinní infekční peritonitidě. Toto očkování však vyžaduje předešlé speciální vyšetření a není možno ho doporučit paušálně.

.