Kontakty

Veterinární ošetřovna Petrovice

Edisonova 3
Praha 10 Petrovice
101 00

MVDr. Roman Hanke - 604 238 271
MVDr. Václav Čížek - 702 050 856

hanke.roman@volny.cz

 


Obezita psů

Obezita a nadváha psů je problém, se kterým se setkáváme stále častěji.
Předpokládá se, že asi 15% procent psů je obézních a až 40% psů trpí nadváhou. To znamená, že více než polovina všech psů trpí touto „chorobou".
Obezita a nadváha má pro naše čtyřnohé přátele velice podobná rizika jako pro nás. To znamená postižení pohybového aparátu, kardiorespirační problémy (dušnost...) kožní problémy ( záněty kůže v kožních záhybech) a další. Z tohoto komplexu problémů a zdravotních rizik plyne nevyhnutelně zkrácení délky života a snížení jeho kvality.
Dnes se setkáváme s obezitou téměř u všech plemen psů i u kříženců. Proto není příliš vhodné přeceňovat vlohy některých plemen pro tloustnutí.
V 99% případů obézních psů se jedná o stav způsobený majitelem. Jedná se o velmi jednoduchou rovnici:
nedostatek pohybu + nadbytek energie (potravy) = nadváha nebo obezita

K řešení problému s nadváhou a z toho pramenících dalších musí vést 3 kroky:

  1. Identifikace problému - je nutné, aby si majitel uvědomil a připustil, že jeho pes je „tlustej" a že se s tím musí něco dělat. Spolupráce s majitelem je základní předpoklad úspěchu.
  2. Omezení příjmu energie - toho se dá dosáhnout zavedením vhodné diety. Je dobré začít krmit některé dietní granule se specielním složením pro redukci hmotnosti. Tyto granule mají upravený obsah vláknny, dostatek bílkovin a snížený obsah tuků. Dále je nutno se zásadně vyvarovat podávání pamlsků a jídla „od stolu". Častý argument majitelů „když on na mě tak smutně kouká" je naprosto nepřijatelný. Pokud se majitel nedokáže obrnit proti „smutnému psímu pohledu", nebo se mu nedokáže vyhnout, je naděje na redukci hmotnosti malá.
  3. Zvýšení energetického výdeje formou pohybu - za velmi vhodný pohyb pro obézní zvířata ( i lidi) je považováno plavání. Nedochází při něm k zatěžování kloubů a je energeticky značně náročné. Pokud nemáme možnost pravidelně se psem plavat musíme se uchýlit k tradičním procházkám, které musí být dostatečně dlouhé a časté. Pokud již má pes problémy s pohybem, je nutné poradit se veterinářem a najít vhodnou pohybovou aktivitu.

Redukce hmotnosti je „běh na dlouhou trať". Není potřeba dělat z hubnutí velkou vědu. Hlavní je důslednost a trpělivost. Pokud se ale nedaří uvést postavu psa do přijatelného stavu, nebo pokud se jedná o obezitu vysokého stupně, je vhodné se poradit s odborníkem. A hlavně „nemlsat".

.