Pes zvrací anebo má průjem
Jedná se o poměrně četné obtíže, psi trpí zažívacími a trávicími potížemi skutečně často a většinou se s těmito obtížemi docela dobře vyrovnávají. Je-li pes i přes zjevné obtíže i nadále vitální, může problém sám po dvou dnech odeznít. Majitel tomu může napomoci vhodným opatřením - tedy zavedením dietou ve stravě a úpravou pitného režimu.
Konkrétně to znamená (a výchozím krokem je), že pes bude zpočátku držet hladovku, alespoň 24 hodin nesmí nic pozřít. Při průjmu můžete podat Carbo medicinalis (živočišné černé uhlí ) v dávce cca 1-2 tablet na 5 kg živé hmotnosti zvířete.
Následující den po hladovce začněte s postupným podáváním dietní stravy. Ověřenou a nejvhodnější formou je rozvařená nesolená rýže s libovým (např. drůbežím či králičím) masem, popřípadě s vařenou mrkví. Krmnou dávku nepodávejte v žádném případě naráz, rozhodně je šetrnější vyhladovělý trávicí trakt zatěžovat menšími a častěji podávanými porcemi. K pití můžete podávat slabší černý čaj, který může být slazený (podobně jako u lidí) Glukopurem. Vhodná je i převařená voda. Vyvarujte se ovšem toho, aby byl nápoj příliš chladný.
Jiná situace ovšem nastává pokud se pes začíná propadat do apatie a jeho trávicí obtíže ani po dvou dnech neustupují a naopak se stupňují. Pakliže se ještě navíc objeví krev (ve zvratcích či stolici) je třeba neodkladně vyhledat odbornou pomoc veterináře. Je rovněž vhodné telefonicky zkonzultovat tyto potíže u štěňat a psů malých plemen (do 3 kg hmotnosti) - při větší ztrátě tekutin jim hrozí rychlá dehydratace.